Results

2019 Overall Winners

Host: BSKL

Year 7 Winners


  • Overall Team:
    • Gold: Euclid, St Joseph's
    • Silver: Tofusion, BSKL
    • Bronze: Team Shan Shan, BSKL


Individual:

    • Gold: Sadie Im, St Joseph's
    • Silver: Cayden Kuan, BSKL
    • Bronze: Kangmin Kim, BSKL

Year 8 Winners


  • Overall Team:
    • Gold: Odd Ones Out, Garden
    • Silver: Maths Wolves of the Dark Side, Nexus
    • Bronze: Algebois, Garden


Individual:

    • Gold: Aratrik Samanta, Garden
    • Silver: Yeu Joe Cheun, AISM
    • Bronze: Yit Jet Wong, Nexus


2019 Round Winners

Host: BSKL

Year 7

Knowledge:

    • Gold: Tofusion, BSKL
    • Silver: Pi-thagoras, Garden
    • Bronze: Euclid, St Joseph's

Number Puzzles:

    • Gold: Tofusion, BSKL
    • Silver: Jabba's Maths Wolves, Nexus
    • Bronze: KatKit, Sri KDU

Dragon Maths:

    • Gold: Euclid, St Joseph's
    • Silver: Team Shan Shan, BSKL
    • Bronze: ISPi, ISP

Year 8

Knowledge:

    • Gold: Odd Ones Out, Garden
    • Silver: Yoda's Maths Wolves, Nexus
    • Bronze: Algebois, Garden

Number Puzzles:

    • Gold: Nexus Wolves of the Dark Side, Nexus
    • Silver: Algebois, Garden
    • Bronze: Maths Pi-rates, ELC Sungai Buloh

Dragon Maths:

    • Gold: Irrationals^2, AISM
    • Silver: Odd Ones Out, Garden
    • Bronze: πr2-D2, BSKL

2018

Host: The Alice Smith School

  • Individual Year 7
    • Gold: Ray Gene Forbes (GIS), Yeu Joe Cheun (AISM), Aratrik Samanta (GIS)
    • Silver: Kazuharu Nagamura (BSKL)
    • Bronze: Olivier Tan (St Joseph's)


  • Individual Year 8
    • Gold: Angel Ong (GIS)
    • Silver: Benedict Tan (ISKL)
    • Bronze: Gauri Gupta (GIS)


  • KLJMC 2018 Best Overall Team
    • Gold: GIS Year 8 Team 1
    • Silver: The Irrationals (AISM)
    • Bronze: GIS Year 7 Team 1
  • Team Codebreaker
    • Gold: The Irrationals (AISM)
    • Silver: GIS Year 7 Team 2
    • Bronze: GIS Year 7 Team 1, GIS Year 8 Team 1


  • Team Dragon Maths
    • Gold: The Irrationals (AISM)
    • Silver: GIS Year 8 Team 1
    • Bronze: KLASS Lions

2017

Host: Garden International School

  • Individual Year 7
    • Gold: Joe Cheun (AISM)
    • Silver: Gauri Gupta (GIS)
    • Bronze: Tan Pang Yi (UCSI)


  • Individual Year 8
    • Gold: Hyun Jin Lee (ELC)
    • Silver: Jack Yeo (GIS)
    • Bronze: Prakhunviroon Sararaksh (Sri KDU)
  • Team Year 7
    • Gold: Garden International School
    • Silver: British International School Kuala Lumpur
    • Bronze: UCSI International School


  • Team Year 8
    • Gold: Alice Smith School
    • Silver: Garden International School
    • Bronze: ELC International School

2016

Host: Nexus International School Malaysia

  • Individual Year 7
    • Gold: Yhuin Ong (Alice Smith)
    • Silver: Jack Yeo (GIS)
    • Bronze: Minseo Koo (GIS)


  • Individual Year 8
    • Gold: Brandon Chin (GIS)
    • Silver: Zack (Nexus)
    • Bronze: Hayden Kua (Alice Smith)
  • Team Year 7
    • Gold: Garden International School
    • Silver: Australian International School A
    • Bronze: Australian International School B


  • Team Year 8
    • Gold: Garden International School
    • Silver: Alice Smith School
    • Bronze: UCSI International School

2015

Host: International School @Parkcity

  • Individual Year 7
    • Gold: Dana Yung (BSKL)
    • Silver: Weng Kit Leong (BSKL)
    • Bronze (joint): Jonathan Wong (ISP)
    • Bronze (joint): Tiffany Chin (BSKL)


  • Individual Year 8
    • Gold: Samson Lai (Nexus)
    • Silver: Yo Kogure (UCSI)
    • Bronze: Sean Low (ISP)
  • Team Year 7
    • Gold: British International School KL A
    • Silver: IGB International School
    • Bronze: British International School KL B


  • Team Year 8
    • Gold: Nexus International School
    • Silver: Garden International School
    • Bronze: International School @Parkcity